Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci

Czym są antyoksydanty i w jakim celu się je stosuje?

Przeciwutleniacze stanowią grupę związków chemicznych. Działanie antyoksydantów polega na tym, iż same występując w małej ilości opóźniają lub całkowicie wstrzymują proces utleniania innych, szkodliwych dla organizmu substancji. Z tego względu stanowią ważny element zapobiegania takim schorzeniom, jak wszelkiego rodzaju nowotwory, choroba niedokrwienna serca czy wysokościowa. Ponadto przeciwutleniacze naturalne są jednym z „najlepszych przyjaciół” kobiet, gdyż minimalizują skutki działania wolnych rodników, czyli między innymi przyczyn starzenia się.

Skąd czerpać naturalne antyoksydanty?

Środki antyoksydacyjne są w głównej mierze pochodzenia roślinnego, jednak stanowią je także jony metali przejściowych, takich jak selen, mangan czy cynk. Głównym i najpopularniejszym przeciwutleniaczem jest witamina C, którą można znaleźć w większości warzyw i owoców. Kolejnymi są prowitamina A (beta-karoten) oraz witamina E. Antyutleniacze naturalne znajdziemy głównie w pomidorach, a to dlatego, że znajdujący się w nich barwnik likopen to jeden z najsilniejszych znanych antyoksydantów. Źródło naturalnych antyutleniaczy to także marchewka i inne żółte, czerwone, pomarańczowe owoce i warzywa. Natomiast selenu można się doszukiwać w pestkach dyni, orzechach brazylijskich czy zarodkach pszennymi lub otrębach, jednak znajdziemy go też w żółtkach, drobiu, rybach, cebuli czy pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Czy istnieją inne źródła przeciwutleniaczy?

Obecnie na rynku znaleźć można wiele antyoksydantów w tabletkach czy innych środkach antyoksydacyjnych. Są one rozwiązaniem dla osób z różnych przyczyn stosujących dietę ubogą w warzywa, m.in. cierpiących na wiele alergii pokarmowych. Na niedobory antyoksydantów narażone są również osoby nie jedzące mięsa, które także stanowi źródło przeciwutleniaczy.

Jak widać o zaletach antyoksydantów nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, toteż warto zadbać, aby nasza dieta była w nie bogata.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl