Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Fin Dolokaltabs

FIN DOLOKALTABS

Wapń jeden z najważniejszych minerałów

 

lek. med. Roman Jelinek

 
Ostatnie badania lekarskie dotyczące zawartości witamin i pierwiastków w organizmie są alarmujące! Mówią one, że dzieciom w wieku 7 – 9 lat przeciętnie brakuje w przeliczeniu na dawki dzienne 34% zalecanej dawki wapnia, 20% witaminy B2 i witaminy C oraz 31% witaminy E. Jeszcze gorsza sytuacja panuje pośród dzieci w wieku 11-15 lat. Średnio brakuje im połowy dziennej dawki wapnia i witaminy C, 58% witaminy A oraz B2, a także 60% witaminy E. Takie niedobory witamin i wapnia u dzieci w wieku szkolnym są na tyle poważne, że mogą spowodować wiele problemów zdrowotnych w życiu dorosłym.
 
Minerały są potrzebne do wytwarzania płynów organicznych, budowy kości, prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i regulacji napięcia mięśniowego, włącznie systemu sercowo-naczyniowego. W związku z tym, że minerały są obecne we wszystkich procesach enzymatycznych, są niezbędne dla właściwego wykorzystywania witamin i innych składników odżywczych.
Organizm człowieka jak każda naturalna jednostka musi zachowywać własną równowagę chemiczną. Zależy ona od ilości poszczególnych pierwiastków w organizmie, a w szczególności od wzajemnego stosunku ilościowego niektórych z nich. Ilość każdego pierwiastka w organizmie wpływa na wszystkie pozostałe. W przypadku, niewyrównanej ilości jednego pierwiastka dochodzi do zaburzeń ilościowych pozostałych pierwiastków. Jeśli sytuacja taka nie zostanie wykryta, w następstwie może dojść do reakcji łańcuchowej zaburzenia ilości pierwiastków, a w konsekwencji do choroby.
 
Ze względu na ilość pierwiastka występującego w organizmie wyróżniamy:
 • makroelementy – pierwiastki występujące w organizmie w znaczących ilościach np. wapń, magnez, sód, potas i fosfor
 • mikroelementy - pierwiastki występujące w organizmie w ilościach śladowych np. chrom, miedź, jod, żelazo, mangan, selen, krzem, siarka i cynk.
 
Niedostateczna ilość dostarczanych do organizmu dzieci witamin i minerałówobserwowana jest przez lekarzy od dłuższego czasu. Jednak nowym zjawiskiem jest zbyt mała ilość wapnia w diecie dzieci. Do najistotniejszych zmian układu kostnego dochodzi w wieku dojrzewania. Lekarze twiedzą, że decydujące o jakości dalszego życia jest, ile wapnia zostanie dostarczone do organizmu w pierwszych 15 latach jego życia. W tym właśnie okresie tworzy się podstawa budowy jego kości. Zaś po 30 roku życia dochodzi do stopniowego ubytku masy kostnej, kości są bardziej kruche i częściej ulegają złamaniom.Tempo procesu zależy od ilości spożywanego w młodości wapnia i naszej dbałości o kości od najmłodszych lat. Kiedy obecna młodzież wraz ze swoimi niedoborami tego pierwiastka zestarzeje się, będzie miała zdecydowanie większe problemy z aparatem ruchu, niż obecne starsze pokolenia, które w młodości nie miały problemów z niedoborem wapnia.
 
Odpowiednia ilość dostarczonych elementów budulcowych dla tworzenia kości u dzieci i młodzieży ma ogromne znaczenie dla jakości kośćca w późniejszym wieku. Dlatego o osteoporozie często mówi się, że jest chorobą wieku dziecięcego.
 
Definicja osteoporozy według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to postępująca systemowa choroba kości charakteryzująca się ubytkiem masy kostnej i zaburzeniami mikroarchitektury tkanki kostnej, z rosnącym ryzykiem rozrzedzenia (kruchości) kości i tendencji do złamań.
 
 
W jaki sposób następuje rozwój układu kostnego?
Aby lepiej zrozumieć cel i możliwości profilaktyki, konieczna jest znajomość kilku szczegółów dotyczących procesu rozwoju układu kostnego. Od narodzenia do okresu osiągnięcia dorosłości nasza masa kostna wzrasta pięćdziesięciokrotnie. Do najintensywniejszych zmian dochodzi w okresie dojrzewania, kiedy wzrost kości jest największy. U dziewcząt następuje pomiędzy 11 – 14 rokiem życia, u chłopców później, bo między 13 a 17 rokiem życia. W tym okresie dochodzi do szybkiego wzrostu kości, jednak ich mineralizacja jest opóźniona. Właśnie to powoduje bardzo częste występowanie złamań kości u młodzieży w okresie dojrzewania.
Dlatego też od najmłodszych lat należy dbać o profilaktykę i myśleć o potrzebach organizmu, aby w ten sposób uniknąć problemów w wieku dojrzałym.
 
Odpowiednimi suplementami diety dla dzieci w okresie wzrostu są preparaty zawierające idealny stosunek składników – wapń – magnez  - fin Dolokaltabs (stara nazwa Dolokalk) (143 mg wapnia i 87 mg magnezu) lub Fintabs CD  (stara nazwa Piimax C Kalkki D) (98,25 mg , 59 mg magnezu, 49 mg krzemu, 49 mg proszku z aceroli, 1,25 μg witaminy D3).
Magnez (Mg) wspomaga magazynowanie wapnia i odgrywa ważną rolę przy budowie kości, wpływa na stan samych kości, jak i na mineralny metabolizm kości. Działa również przeciw tikom nerwowym i skurczom mięśni.
Pierwiastki zawarte w suplemencie diety Dolokaltabs przede wszystkim wspomagają zdrowy wzrost kości i zębów, łagodzą niektóre formy bezsenności i zapobiegają skurczom mięśni.
 
Jakie objawy powodują niedobory wapnia?
 • bóle stawów
 • osteoporoza (rozrzedzenie kości)
 • brak czucia w kończynach górnych i dolnych
 • reumatyczne stany zapalne stawów
 • skurcze mięśni
 • kołatanie serca
 • problemy z pamięcią
 • nerwowość
 • zmęczenie, zbyt mało energii życiowej
 • łamliwość paznokci
 • egzemy
 • próchnica zębów
Większe dawki wapnia zaleca się szczególnie dzieciom (konieczne jest ustalanie dawki zgodnie z wagą dziecka), młodzieży, kobietom w ciąży i karmiącym. Zaleca się stosowanie preparatu w mniejszych dawkach regularnie przez cały dzień.
 
Co powoduje zaburzenia w dostarczaniu do organizmu odpowiedniej ilości wapnia?
Niestety, często jednak dostarczenie wapnia do organizmu zostaje zaburzone. Przyczynami jest na przykład przyjmowanie niektórych leków – sterydy, antybiotyki. Duże ilości spożywanych tłuszczów czy fitokwasów powodują niską asymilację wapnia. Wapń jest bardziej skuteczny, jeśli stosuje się go w mniejszych dawkach przez całą dobę. Jest jednym z najważniejszych minerałów.
 
Idealna dawka wapnia i magnezu
 
Suplement diety zawiera idealną dawkę wapnia i magnezu. Wapń jest jednym z podstawowych składników mineralnych potrzebnych do budowy kości i zębów.Stanowi ważną odżywkę zwłaszcza w okresie dojrzewania. Uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych, warunkuje kurczliwość mięśni. Magnezwspomaga magazynowanie wapnia i korzystnie wpływa na budowę mięśni i układu nerwowego.  
 
Opakowanie: 100 tabletek
Sposób użycia: 3 tabletki dziennie, najlepiej po południu, niezależnie od posiłków
Jedna tabletka zawiera: 143 mg wapnia i 87 mg magnezudo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl