MERIDIAN SERCA
Przebieg drogi:
Rozpoczyna się w sercu i stąd rozgałęzia się w trzech kierunkach, jedna gałąź biegnie w dół do jelita cienkiego, druga prowadzi w górę przez gardło aż do oczu, a trzecia - przez płuca pod pachę, a stąd środkiem ręki aż do wierzchołka małego palca ręki, gdzie się kończy.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
Stany chorobowe połączone z czynnością serca i z organami bądź miejscami,przez które przebiega droga, kołatanie serca, częste rumienienie się,nocne pocenie się oraz pocenie się już przy niewielkim wysiłku, blade policzki, dłonie i stopy; wrażliwość na ciepło i chłód, uczucie suchości w gardle, pragnienie, ból serca, ból pod żebrami i po wewnętrznej stronie ręki, przenikanie chłodu do rąk, uczucie gorąca w dłoniach, żółknięcie białka w oku.
Psychiczne objawy nierównowagi energetycznej:
Niezdolność empatii, niepokój psychiczny, zmienność uczuciowa, przesadne reakcje uczuciowe, histeria, zaburzenia mowy i niezdolność komunikacji,zaburzenia pamięci, zapominanie, roztargnienie, zaburzenia snu,koszmarne sny, zaburzenia zachowania, gadatliwość.
Produkty Energy, które harmonizują tę drogę:
Rys. 12 – Meridian serca
MERIDIAN JELITA GRUBEGO
Przebieg kanału energetycznego:
Meridian zaczyna się przy wewnętrznym końcu dna paznokcia palca wskazującego, następnie biegnie dalej w górę palca przez łuk pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem. Potem podąża pomiędzy ścięgnami podtrzymującymi kciuk,następnie po krawędzi przedramienia do zgięcia łokcia, stąd po zewnętrznej stronie mięśnia dwugłowego do barku (ramienia). Kanał ma odgałęzienie prowadzące z barku (ramienia) poprzez mięsień czworoboczny do łopatki i w poprzek szyi aż do siódmego kręgu szyjnego. Stąd zawraca ponownie przez mięsień czworoboczny do panewki nad obojczykiem i tu poprowadzi odgałęzienie do płuc i pobiegnie poprzez przeponę w dół do jelita grubego.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
Bóle zębów, bolesne opuchlizny gardła, towarzyszące obrzęki migdałów, zapalenia gardła,bóle ramion (kości ramieniowej), bóle brzucha, również zażółcenie białka oka, uczucie suchości oczu, wycieki śluzu oraz krwotoki z nosa,syndrom zablokowania karku, nieprawidłowe funkcjonowanie i problemy z poruszaniem palcem wskazującym.
Psychiczne objawy nierównowagi energetycznej:
Dysharmonia kanału energetycznego jelita grubego wywołuje skrytość uczuć człowieka,długotrwałe zatrzymywanie przeżytych, już nieaktualnych emocji i uczuć,problemy z procesem dawania i przyjmowania na poziomie uczuć oraz wypływające z tego uczucia niedostatecznego oceniania czy nadużywania oraz bezobjawowa depresja wewnętrzna.
Produkty Energy, które harmonizują tę drogę:
- Vironal – Droserin
Rys. 13 – Meridian jelita grubego
MERIDIAN JELITA CIENKIEGO
Przebieg kanału energetycznego:
Zaczyna się na zewnętrznym koniuszku małego palca, stąd prowadzi po zewnętrznej stronie palca po krawędzi dłoni do nadgarstka, z niego po dolnej krawędzi kości łokciowej do łokcia pomiędzy wypustki stawowe. Następnie biegnie po zewnętrznej tylnej stronie barku na tylną stronę ramienia,stąd kontynuuje wędrówkę przez łopatkę i mięsień czworoboczny pod 7krąg szyjny. Stąd przechodzi do przodu do panewki nad obojczykiem,gdzie rozdziela się do dwu wzajemnie przeciwnych kierunków: w dół prowadzi łącznicą do serca, żołądka i jelita cienkiego, a w górę wiedzie meridian główny po stronie karku przez szczękę do kości jarzmowej i do zewnętrznego kącika oka, gdzie zwraca się do ucha i wnika do niego. Od szczęki dalej dochodzi krótka gałąź przez twarz(policzki bezpośrednio do wewnętrznego kącika oka, gdzie łączy się z meridianem pęcherza moczowego).
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
Bóle gardła, bóle ramion i barków, rozszerzający się ból w podbrzuszu, syndromy związane z zaburzeniami tworzenia i dystrybucji płynów w organizmie, również zażółcenie białka oka, szumy w uszach, głuchota, bóle szyi i ramion.
Psychiczne objawy nierównowagi energetycznej:
Dysharmonia kanału energetycznego objawia się zaburzeniami analizy i przetwarzania uczuć:przesadne krytykowanie, bezkrytyczność w analizowaniu, niezdolność przewartościowania własnych uczuć. Za takim postępowaniem stoi lęk o własną egzystencję, uczucie niezdolności wydobycia się ze swojej pracy,brak elastyczności, uczucie niezdolności wytyczenia sobie granic,lekkomyślność, przecenianie swoich możliwości, przesuwanie własnych granic kosztem innych, stany podrażnienia powodowane zaburzeniami centralnego układu nerwowego (epilepsja, ewentualnie stany epileptyczne).
Produkty Energy, które harmonizują tę drogę:
- Korolen – Ruticelit
Rys. 14 – Meridian jelita cienkiego
MERIDIAN OSIERDZIA
Przebieg kanału energetycznego:
Meridian zaczyna się pośrodku mostka, następnie przechodzi przez osierdzie, dalej opada przez przeponę w dół i łączy pomiędzy sobą trzy ogrzewacze.Odgałęzienie powierzchniowe tego kanału energetycznego wiedzie z mostka na stronę klatki piersiowej, trzy cale pod pachą zawraca w górę do pachy i stąd biegnie środkiem wewnętrznej strony ręki przez mięsień dwugłowy do zgięcia łokcia oraz dalej przez przed łokieć do dłoni i na koniec środkowego palca ręki. Na środku dłoni z kanału oddziela się odgałęzienie, które biegnie do palca serdecznego i kończy się na jego wierzchołku.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
Kurczowe bóle na wewnętrznej stronie przed łokcia i w zgięciu łokcia, problemy z sercem objawiające się uczuciem przepełnienia lub silnym kołataniem, uczucie gorąca w dłoniach, zaczerwienienie twarzy oraz zażółcenie białka oka.
Psychiczne objawy nierównowagi energetycznej:
Skłonność do ustawicznego głośnego śmiechu, niepokój psychiczny.
Produkty Energy, które harmonizują tę drogę:
- Korolen – Ruticelit
Rys. 15 – Meridian osierdzia
MERIDIAN ŻOŁĄDKA
Przebieg kanału energetycznego:
Rozpoczyna się w zagłębieniu obok dziurek nosa, stąd prowadzi do podstawy nosa i przez kącik oka, gdzie łączy się z meridianem pęcherza moczowego. Następnie zakręca pod środkiem dolnej powieki, tu opada w dół pod kość policzkową(jarzmową), odgałęzia się pod nos, pod kątem ostrym załamuje się i prowadzi równolegle nad górną wargą do kącika ust. Następnie prowadzi po krawędzi brody aż do kąta żuchwy, z kąta prowadzi prostopadle w górę, gdzie wychodzi przed uchem aż do kącika czoła. Jego odgałęzienie schodzi z żuchwy przez przednią i boczną stronę karku wzdłuż tętnicy do wewnętrznego końca obojczyka, nad nim równolegle do panewki nadobojczykiem, stąd biegnie przez przeponę w dół i łącznicą do śledziony.Główna zewnętrzna gałąź biegnie w dół przez mięsień piersiowy do brodawki piersiowej, załamuje się do wewnątrz do krawędzi żeber i z obu stron pępka opada jamą brzuszną do rejonu biodra. Tutaj przyłącza się kolejna wewnętrzna gałąź, która wychodzi od odźwiernika i przez brzuch kieruje się do biodra. Z tego rejonu meridian opada w dół przez staw biodrowy na mięsień czterogłowy na udzie do kolana, przez przednią stronę mięśnia łydki obok zewnętrznej krawędzi kości goleniowej na podbicie stopy i stąd prowadzi na koniec drugiego palca nogi.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
Wzdęcia, złe trawienie, zaburzenia regulowania temperatury przez organizm,przenikanie chłodu do nóg, również występowanie wysokiej gorączki w połączeniu z majaczeniem, bolesne obrzęki gardła i kolan, bóle kończyn dolnych w miejscach przebiegu meridianu.
Psychiczne objawy nierównowagi energetycznej:
Dysharmonia meridianu wywołuje niezdolność przyjmowania miłości oraz zrozumienia otoczenia, zbyt dużą wrażliwość na impulsy emocjonalne, zatroskanie – z drugiej strony obojętność, zgorzkniałość (zniechęcenie), małomówność,powierzchowność, wybuchy złości.
Produkty Energy, które harmonizują tę drogę:
Rys. 16 – Meridian żołądka
MERIDIAN GŁÓWNY
Przebieg drogi:
Centralna droga wpływająca na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu.Rozpoczyna się w dolnej części tułowia i ma cztery główne gałęzie.Jedna gałąź schodzi z obszaru podbrzusza i przechodzi do kości ogonowej, zanurza się w kręgosłup i kieruje się w stronę szyi, przez część ciemieniową głowy wchodzi do mózgu i spada środkiem czoła podprzegrodę nosową i do górnych siekaczy. Druga gałąź idzie z podbrzusza do zewnętrznych organów płciowych, stąd do kości ogonowej gdzie łączy się z drogami nerek i pęcherza moczowego. Razem z nimi przechodzi do kręgosłupa i kieruje się w górę do nerek. Trzecie ramię prowadzi z podbrzusza przez pępek i serce do gardła, przechodzi przez szczękę dolną, otacza wargi a od nich podnosi się dwoma gałęziami w górę pod lewe i prawe oko. Czwarta gałąź zaczyna się razem z drogą pęcherza moczowego w wewnętrznych kącikach oczu, od których następnie podnosi się w równoległych do siebie ramionach przez czoło na ciemię, gdzie ramiona łączą się i wspólnie przechodzą do mózgu i spadają do tyłu środkiem szyi. Nad łopatkami rozdzielają się na ich brzegi i połączone znów kierują się wzdłuż kręgosłupa do talii, gdzie wnikają do wnętrza tułowia i przechodzą do nerek.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
Zaburzenia nerwowe, ataki skurczów o charakterze epileptycznym, przeszywające bóle z podbrzusza w górę aż do serca, zatrzymywanie moczu, moczenie się,hemoroidy, suchość w gardle, bezpłodność, kręgosłup napręża się (w skurczu) i przechyla się do tyłu, skurczowe stwardnienie kręgosłupa i mdłości, niemożność wypróżniania się, przepuklina, brak witalności,zaburzenia seksualne, bóle pleców.
Psychiczne objawy nierównowagi energetycznej:
Brak siły twórczej, niesamodzielne osądy, rozkojarzone myślenie, niezdolność urzeczywistniania planów życiowych, zwiększona uwaga na szczegóły,poczucie nadmiernej odpowiedzialności.
Produkty Energy, które harmonizują te meridian:
Korolen – Ruticelit
Rys. 17 – Meridian główny
Przykłady:
- Nerki i ilość energii na ich drodze wpływająna jakość włosów, zębów, kości i pracę układu limfatycznego. Zanim więcsięgniemy po “gwarantujący poprawę” szampon do włosów, należyrównocześnie sięgnąć po Renol, który uaktywni energię nerek.
- Przy słabej pracy nerek dochodzi do zmian wobszarze wewnętrznych stron kolan i dużych palców u nóg, ponieważ tędyprzebiega ich kanał energetyczny. W przypadku dny są to właśnie dużepalce nóg, w których dochodzi do zmian i dlatego przy takich problemachpowinniśmy wzmacniać właśnie nerki.
- Jeśli cierpimy na bóle głowy w okolicy uchai skroni lub bolą nas cebulki włosów, kiedy przesuniemy po nich ręką,przyczyna nie leży w głowie lecz w pęcherzyku żółciowym.
- Również przyczyn obrzęków wokół oczu należy szukać w nerkach.
- Ludzie mający problemy zdrowotne związane zkonkretnym organem, opisują bolące miejsca i inne objawy choroby wobszarach, przez które przebiega droga energetyczna uszkodzonegoorganu. Osoba przychodząca do lekarza z zawałem mięśnia sercowego,opisuje wszystkie problemy, które wiążą się z naruszeniem całegomeridianu serca – np. przeszywające bóle aż do małego palca lewej ręki.Proponujemy przeczytać opis meridianu serca na stronie 20, gdzie podanesą problemy fizyczne i psychiczne, przejawiające się podczas jegodysharmonii. Człowiek z zawałem mięśnia sercowego będzie opisywałwiększość wymienionych tam problemów.
Czakramy
Podczas gdydo kontroli i regulacji ciała fizycznego niezbędne są gruczoływydzielania wewnętrznego – do kontroli i regulacji układuenergetycznego potrzebne są centra energetyczne, tzw. czakramy. Wzdrowym ciele centrum energetyczne przedstawia spiralę, która obracasię z określoną prędkością i umożliwia energii życiowej przepływanieprzez organizm – w lewo (w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara)w przypadku kiedy określony obszar, który czakram zaopatruje w energię,potrzebuje pobudzenia, w prawo natomiast ( zgodnie z ruchem wskazówekzegara), kiedy dany obszar potrzebuje przyhamowania swej aktywności.
Ta energiawitalna płynie przez wszystkie centra energetyczne i biegnie z dołuwzdłuż kręgosłupa w górę. Energie sześciu czakramów łączą sięostatecznie w czakramie siódmym, który znajduje się na ciemieniu głowy.Kiedy obroty spiral zaczynają się spowalniać, również cyrkulacjaenergii jest wolniejsza bądź zablokowana. Efektem jest pogorszeniestanu zdrowia i starzenie.
Wyjątkowociekawy jest fakt, że istnienie siedmiu podstawowych czakramów,połączonych z cyrkulacją energii, jest w przybliżeniu zgodne zrozmieszczeniem gruczołów dokrewnych. Każdy gruczoł dokrewny pełni worganizmie ważne zadanie i przy pomocy hormonów zapewnia właściwefunkcjonowanie każdej komórki. Wydzieliny gruczołów dokrewnychwydzielają się bezpośrednio do krwi, skąd znajdują sobie drogę doróżnych organów, stymulują je lub wyciszają bądź w inny sposób wpływająna ich pracę. Przy dobrym zdrowiu gruczoły dokrewne pracują w harmonii.Wystarczy spojrzeć do książek medycznych, gdzie szczegółowo rozpisanesą poszczególne funkcje układu hormonalnego, by oczywistym stał sięfakt, jak istotną sprawą jest utrzymanie tego układu w uregulowanymstanie.
Rys. 18 – Czakramy w organizmie człowieka
PRZYPORZĄDKOWANIE CZAKRAMÓW DO GRUCZOŁÓW HORMONALNYCH
Jeśli jednoz siedmiu centrów energetycznych jest naruszone, osłabiony jest w swejpracy również odpowiedni gruczoł, a należące do niego obszary ciała ifunkcje wykazują zaburzenia, czyli oznaki choroby. Niezrównoważonaenergia w czakramach ma również silne działanie na uczucia i nastrojeczłowieka.
Przywrócenieorganizmowi zdrowia i siły oznacza wprowadzenie spirali energetycznejna właściwe obroty. Utrzymaniu równowagi naszych układów sprzyja ruch(nie monotonny), ćwiczenia oddechowo – energetyczne, mantry, jantry,relaksacja, medytacja, sposób odżywiania (odpowiedni dla człowieka)oraz harmonizujące preparaty ENERGY.
Czakram Gruczoł Kolor
1. czakram podstawy nadnercza czerwony
2. czakram pępkowy gruczoły płciowe pomarańczowy
3. czakram splotu słonecznego trzustka żółty
4. czakram serca grasica zielony
5. czakram szyjny tarczyca niebieski
6. czakram czołowy przysadka mózgowa indygo
7. czakram ciemieniowy szyszynka fioletowy
Strefy odruchowe
Każdy z siedmiu czakramów ma na stopie swą strefęodruchową (patrz rys. nr 15) zupełnie tak jak wszystkie organy ciała.Takie strefy odruchowe organów występują w kilku miejscach ciała, gdzieznajdują się również zakończenia nerwów (np. ręce, twarz, uszy, głowa)i gdzie się wiernie odbija stan odpowiednich części organizmu.Działając na najmniejszą i najbardziej odległą powierzchnię możemywpłynąć pozytywnie bądź negatywnie na poszczególne organy.
Z takich doświadczeń wywodzi się jedna znajstarszych naturalnych metod leczniczych, jaką jest terapia odruchowa(refleksologia). Stosowana jest podobnie jak akupunktura od około 5 000lat p.n.e. Metoda ta wykorzystująca nacisk i masaż stref odruchowychjest wykorzystywana nie tylko w terapii, ale również w diagnostyce.Diagnozowanie przez nacisk na strefy odruchowe uszkodzonych organówzazwyczaj nie jest przyjemne, ale na podstawie intensywności bólumożemy ocenić, z jak poważnym schorzeniem mamy do czynienia. Z koleistopniowe ustawanie bólu daje sygnał o poprawie, co potwierdza właściwyproces regeneracji.
Rys. nr 19 – Rysunek ilustrujący strefy odruchowe czakramów
Rys. nr 20 Strefy odruchowe na stopie
W terapii odruchowej działanie można dokładnieukierunkować, nie tylko na konkretny organ, ale nawet na każdą jegoczęść. W metodzie tej skutek jest natychmiastowy, ma to ogromneznaczenie przy bólach, nagłych zaburzeniach i przy udzielaniu pierwszejpomocy. Jeśli do wykonania masażu stref odruchowych wykorzystamy kremyEnergy, osiągniemy efekt współdziałania. Skuteczność zwiększymy równieżpoprzez oddziaływanie na dane strefy w okresie, gdy odpowiedni meridianbędzie w fazie aktywnej. Ustalimy to na podstawie zegara biologicznego.
Zegar biologiczny
Przez tzw. zegar biologiczny Chińczycy rozumielifakt, że człowiek żyje z godziny na godzinę, a stan jego organizmustopniowo ulega zmianie. W naszym organizmie zakodowane są rytmybiologiczne, które powtarzają się każdego dnia, miesiąca, co rok.Wszystkimi powtarzającymi się regularnie zdarzeniami w naszymorganizmie kieruje centralny zegar biologiczny, poza nim istniejerównież wiele lokalnych “budzików”, które kierują pracą płuc, serca,nerek, wątroby i pozostałych organów.
Rys. nr 21 - Schemat “cyrkulacji energii” w organizmie
Cyrkulacjęenergii w organizmie można przedstawić schematycznie w cykludwudziestoczterogodzinnym. W związku z godzinowym cyklem przepływuenergii w meridianach, każdemu organowi w okresie jego maksymalnejaktywności można przyporządkować inny organ o minimalnej aktywnościenergetycznej. Wynika z tego, że jakikolwiek wpływ któregokolwiek zorganów będzie miał odwrotny wpływ na organ z nim związany.
Siłębiorytmów najlepiej obserwować w trakcie choroby. W przebiegu każdejchoroby dochodzi w ciągu dnia do wahania objawów. Przeglądającstatystyki lekarskie stwierdzimy, że okres wizyt pacjentów u lekarza zkonkretnymi problemami odzwierciedla prawie dokładnie zegar biologiczny.
Np. atakipęcherzyka żółciowego zdarzają się najczęściej nocą, ataki serca wokolicach południa. Wspominając o problemach zdrowotnych z sercem, zrysunku nr 17 można odczytać, że zaburzenia będą występować pomiędzygodziną jedenastą a trzynastą, o każdej porze roku, ale najczęściejlatem.
Opis rytmów biologicznych:
Godzina 23.00 – 1.00
Pracę rozpoczyna pęcherzyk żółciowy. Osoby mające z nim problemy zazwyczaj w tym okresie budzą się lub nie potrafią spać.
Godzina 1.00 – 3.00
Uaktywniasię wątroba. W tym okresie następuje zahamowanie (najniższe nasycenietlenu w mózgu), dlatego trzeba zwiększyć uwagę, np. podczaspodróżowania. W tym czasie również budzą się osoby skarżące się napęcherzyk żółciowy, ponieważ wątroba i pęcherzyk żółciowy to organyparzyste. Nie poleca się picia alkoholu, palenia papierosów, spożywaniatłuszczów, kawy.
Godzina 3.00 – 5.00
Aktywnesą płuca, dlatego zazwyczaj o tej porze budzą się palacze, astmatycy,chorzy na oskrzela, z katarem i ze stanami zapalnymi dróg oddechowych.W tym okresie człowiek odczuwa największy strach i bojaźń. Każdadrobnostka nabiera olbrzymiego znaczenia.
Godzina 5.00 – 7.00
Najbardziejaktywne jest jelito grube. Zaleca się przyzwyczajenie się dowypróżniania, unikania stresu i pośpiechu. Należy pić dużo herbaty.
Godzina 7.00 – 9.00
Uaktywniasię żołądek. Wtedy ważne jest spożywanie witamin. Organizm potrzebujeciepła, dlatego nieodpowiedni jest o tej porze chłodny prysznic lubkąpiel.
Godzina 9.00 – 11.00
Aktywniepracują trzustka i śledziona, nie poleca się spożywania alkoholu!Odpowiednie są owoce, miód (jest to jedyna pora w ciągu dnia, kiedyorganizm jest w stanie strawić słodycze). Powinniśmy unikać nadmiernejaktywności fizycznej, możemy jednak rozwiązywać zadania intelektualne.Około godziny 11.00 następuje dopołudniowy szczyt sprawnościowy.
Godzina 11.00 – 13.00
Poraaktywnej pracy serca. Nie należy go obciążać dużą ilością pożywienia.Następuje łagodne zahamowanie, uwaga na urazy! Korzystny jest spacerlub krótka drzemka.
Godzina 13.00 – 15.00
Okresnajwiększej aktywności jelita cienkiego. W tym okresie obniża sięwrażliwość zębów (dobra pora na zabieg dentystyczny). Rozpoczyna sięzwiększanie aktywności fizycznej.
Godzina 15.00 – 17.00
Najaktywniejpracuje pęcherz moczowy. Korzystne jest spożywanie herbat ziołowych,uprawianie sportu. Układ trawienny jest w stanie przyjąć obfityposiłek, aktywność wzrasta i osiąga drugi szczyt sprawnościowy.
Godzina 17.00 – 19.00
Poraaktywności nerek. Należy wykluczyć wszystko, co im szkodzi – tłuszcze,cukier, sól, lemoniady, chemikalia, kawę, alkohol, chłód, stresy.
Godzina 19.00 – 21.00
Aktywnośćprzejmuje otoczka serca – krew. Jest to dobry czas do nauki – człowiekdobrze przyswaja. Jest to pora odpowiednia do słuchanie muzyki irelaksu, ale także najbardziej skuteczna dla działania antybiotyków czystosowanie kremów na chore miejsca.
Godzina 21.00 – 23.00
Poraaktywności potrójnego ogrzewacza – organizm przygotowuje się do snu,więc nie powinniśmy robić nic, by go uaktywniać. Nie należy palićpapierosów i jeść.
Przykład
Napodstawie zasad, które dotąd zostały przedstawione w niniejszymmateriale, spróbujemy przeprowadzić bardziej szczegółową analizęjednego z narządów. Spójrzmy np. na nerki. Z opisu kanałuenergetycznego, rysunku związków pomiędzy organami i schematu zegarabiologicznego uzyskamy pełny obraz.
- Zgodnie z zegarembiologicznym zaobserwujemy, że najwięcej komplikacji z nerkami będziepojawiać się pomiędzy godziną 17 a 19 o każdej porze roku, alenajwięcej zimą. To podpowie nam, że możemy oczekiwać także przenikaniazimna do kończyn.
- Z zależnościpokazanych na rysunku rozety pentagramu odczytamy, że nerkom i ichorganowi współpracującemu - pęcherzowi moczowemu najbardziej odpowiadaelement wody a zalecanym produktem jest Renol. Nie przypadkowo więcnerki wraz ze swym organem współpracującym mają pod opieką gospodarkęwodną.
- U osób z osłabionymkanałem energetycznym nerek oczekiwać należy zaburzeń w procesach, zaktóre one odpowiadają, szczególnie za gospodarkę wodną organizmu.
- Z rysunku pentagramudowiemy się też o powiązaniu z odpowiednim smakiem i właściwościami.Można powiedzieć, iż osłabienie nerek objawiać się będzie na zewnątrzstrachem, a organ ten będzie wzmacniać smak słony. Tutaj przypomnijmysobie następującą zasadę. Duże dawki działają odwrotnie niż małe. Dlatego należy pamiętać o stosowaniu małej ilości soli!
- Niektórzy ludziemający osłabione nerkach mogą mieć problemy z nadmiernym poceniem sięlub odwrotnie z wysuszaniem skóry rąk i nóg. Stosowanie kremu do skórysuchej rozwiązuje ten problem tylko chwilowo. Pamiętajmy, że zawsze należy szukać przyczyn choroby, a nie jej objawów. Jedynie w ten sposób osiągniemy pełne ”zdrowie”.